NOWOŚĆ - Oliwa z oliwek Extra Virgin Premium

Jaki olej lniany jest najlepszy i jak go przechowywać?

artykul3
04.04.2019

Jak powinien być tłoczony olej lniany?

 
Olej lniany musi być tłoczony na zimno. Ziarna do tłoczenia muszą być ekologiczne,  odmiany oleistej - najlepszy len brązowy - i muszą pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Zawarte w nim kwasy Omega 3 nie są odporne na wysoką temperaturę i podgrzane powyżej 40 stopni tracą swoje właściwości. Dlatego niezmiernie ważny jest sam proces tłoczenia. Powoli, bez ulepszaczy w temperaturze 32-35 stopni. Zaraz po wytłoczeniu olej lniany musi trafić do lodówki, gdzie przez dwa - trzy dni następuje proces sedymentacji (naturalne klarowanie). Następnie świeży trafia do odbiorcy w szklanej brązowej butelce również prosto z lodówki. Niestety czas nie działa na korzyść oleju lnianego, dlatego powinien zostać zużyty do 4 tygodni po otwarciu.

Jaki olej lniany jest najlepszy?

 
Najlepszy olej lniany to olej świeży, ekologiczny, niefiltrowany i spożywany niemalże zaraz po wytłoczeniu. Jest on wówczas aktywny biologicznie i ma lepsze działanie prozdrowotne. 
 

Jak przechowywać olej lniany?

 
Zgodnie z tym co napisaliśmy powyżej olej lniany powinien być przechowywany w lodówce. Nie należy go np. zostawiać na cały dzień w temperaturze pokojowej, zwłaszcza latem gdyż przyśpieszy to proces utleniania się oleju i jego jełczenia.

Należy go stosować tylko do potraw na zimno lub spożywać samodzielnie. Nie wolno go podgrzewać ani tym bardziej na nim smażyć gdyż wtedy z lekarstwa zamienia się w truciznę.
 
Tutaj kilka pomysłów na zastosowanie oleju lnianego. 
 
Zamawiając olej w małej rodzinnej olejarni możesz przekonać się jak bardzo smak świeżego, ekologicznego, tłoczonego na zimno tradycyjną metodą oleju lnianego, różni się od tego ze sklepowej półki.
Opinie