NOWOŚĆ - Oliwa z oliwek Extra Virgin Premium

Gdzie kupić dobry olej lniany i olej z czarnuszki tłoczony na zimno?

gdzie-kupic-lniany-1
13.05.2020

W dzisiejszych czasach łatwiej jest kupić coś tanio niż dobrze. Aby kupić dobry olej tłoczony na zimno trzeba się trochę postarać. Żyjemy przecież w epoce nadmiaru produktów - przynajmniej jeśli chodzi o naszą, zachodnią strefę cywilizacyjną. Problemem współczesnych ludzi jest już to, że nazywa się ich „konsumentami” co implikuje „odpowiednie” traktowanie ich przez producentów i handlowców. W gąszczu wyrafinowanych reklam, sprzecznych informacji, nadmiaru towarów gubimy się i często jesteśmy nabierani. Kupujemy produkty, których byśmy nie nabyli gdybyśmy mieli pełną wiedzę i nie byli zmanipulowani.

Który olej tłoczony na zimno wybrać?

W przypadku olejów tłoczonych na zimno jak np. olej lniany czy olej z czarnuszki też nie jest łatwo wybrać ten dobry. Pojawiają się wątpliwości związane ze sposobem produkcji, pochodzeniem ziaren, warunkami przechowywania czy zastosowaniem oleju. Szukamy więc informacji w internecie, pytamy znajomych, rozglądamy się po sklepach. W końcu kupujemy nasz poszukiwany olej, uff – udało się. Otwieramy go, pijemy, no i z reguły okazuje się, że to nie jest to co chcieliśmy. Olej jest niesmaczny lub wręcz zjełczały. Zastanawiamy się czy na pewno kupiliśmy olej budwigowy? Albo czy ten olej jest na pewno tłoczony na zimno skoro na etykiecie jest napisane że jest on z pierwszego tłoczenia?

Dla osób poszukujących, aby łatwiej było poruszać się w świecie olejów przedstawiamy ściągawkę.

Krótki przewodnik - jak kupić dobry olej tłoczony na zimno

Na co trzeba przede wszystkim warto zwrócić uwagę? Jakie aspekty związane z produktem i jego zakupem można przeanalizować? Warto zwrócić uwagę na to kto jest producentem, na jakich właściwościach oleju nam zależy i zastanowić nad miejscem zakupu.

Jakiego producenta wybrać?

Tutaj kluczową sprawą jest zaufanie i wiarygodność. Generalnie to tak jak i w innych branżach mamy do wyboru cały wachlarz ofert. Duże firmy polskie i zagraniczne, duże sieci handlowe, które zamawiają produkty w swojej marce, firmy multi-produktowe produkujące bardzo szeroki asortyment żywności w tym oleje oraz małe, zwykle rodzinne tłocznie oleju. My polecamy aby, rzec jasna, skorzystać z usług tych ostatnich.

Mała tłocznia oleju, która utrzymuje się z produkcji oleju, która tłoczy na małą skalę i robi to z pasją to najlepszy wybór. Wy – klienci nie będziecie tutaj anonimowi a zakupy w takiej tłoczni dadzą Wam i dobry olej i satysfakcję że przekazaliście swoje pieniądze w dobre ręce.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą filozofią działania.

Jaki olej wybrać?

Co do wyboru oleju to po pierwsze mamy do rozstrzygnięcia kwestię rodzaju oleju i tutaj możemy Wam polecić przejrzenie asortymentu różnych olejów tłoczonych na zimno.

Ale rodzaj oleju to nie wszystko. Powiedzmy, że słyszeliście iż oleje tłoczone na zimno korzystnie wpływają na zdrowie. Idziecie więc do sklepu albo szukacie w „internecie” i widzicie olej na którym jest napisane „z pierwszego tłoczenia”. Na pierwszy rzut oka wydaje się Wam że to super.

Słyszeliście przecież, że najlepsza oliwa z oliwek to taka z pierwszego tłoczenia. Odnośnie oliwy z oliwek to jest to prawda natomiast w przypadku olejów to jest to tylko „chwyt marketingowy”. Pełnowartościowy, naturalny olej tłoczony na zimno musi być wytłoczony wg następujących zasad:
- powinien być wytłoczony „na zimno” tzn. poniżej 40 °C (chodzi o temperaturę tłoczonego oleju),
- powinien być wytłoczony tylko za pomocą środków mechanicznych
- ziarna mogą być tłoczony tylko jeden raz
- olej nie może zawierać żadnych sztucznych dodatków czy ulepszaczy.

Szukajcie więc oleju, który ma napis olej „zimnotłoczony” lub „tłoczony na zimno” i upewnijcie się że spełnia on w/w warunki.

Gdzie kupić dobry olej tłoczony na zimno?

W zakresie wyboru miejsca zakupu mamy kilka możliwości. Jeśli mamy w swojej okolicy lokalną tłocznię, która tłoczy oleje zgodnie z zasadami sztuki olejarskiej to najlepiej zakupić jest olej bezpośrednio u nich lub w punkcie sprzedaży gdzie są bezpośrednie dostawy z tej tłoczni. Taki sposób zakupu jest najbardziej polecany bo wspieracie lokalnego wytwórcę i Wy jesteście lokalnym patriotą.

Jeśli nie macie takiej tłoczni w swojej okolicy (a jest ich stosunkowo niewiele) to dobrym miejscem zakupu jest sklep internetowy producenta oleju (wybór producenta - patrz dwa akapity wcześniej). Unikamy dzięki temu pośredników i mamy szansę kupić świeży olej.

Bazary, jarmarki, festyny Eko i Wege – to też świetny pomysł na znalezienie dobrego oleju a przy okazji odkrycie kulinarnych inspiracji dla siebie.

Klienci często pytają nas czym się różni olej kupiony w markecie od tego z małej tłoczni oleju? Najkrócej to ujmując różni się prawie wszystkim czyli świeżością, sposobem wytworzenia, filozofią sprzedaży oraz urokiem osobistym.

Opinie