Renesans tradycyjnego sposobu tłoczenia olejów
Olejarstwo dawniej i dziś
Jeśli jesteście Państwo fanami olejów tłoczonych na zimno, to warto zapoznać się z ich historią. Przede wszystkim trzeba nadmienić, że w tradycyjnej kulturze materialnej olejarstwo aż po XX w. należało obok młynarstwa do najbardziej rozpowszechnionych przemysłów rolno-spożywczych. Wyrób olejów na ziemiach polskich był praktykowany już na początku pierwszego tysiąclecia naszej ery. I tak np. we wczesnym średniowieczu olejarstwo domowe było równie powszechne jak np. tkactwo. Wg „Konskrypcji” z 1773 r sporządzonej przez władze austriackie, w zachodniej Galicji było 228 olejarni z czego ok. 15 % było zmechanizowanych. Z kolei w Wielkopolsce, w 1832 r znajdowało się 185 olejarni (głównie małych). Z czasem tzw. „ludowe olejarstwo” zaczęło zanikać. Powodem był spadek popytu - następował wzrost spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz olejów rafinowanych i margaryn.Tradycyjny proces tłoczenia przebiegał według etapów: rozdrabnianie nasion, matowanie czyli zagniecenie ciasta, zasmażanie i wytłaczanie. Do procesu tłoczenia stosowano różnego rodzaju prasy: naciskowe, klinowe, dźwigowe, dźwigowo-ciężarowe. Najczęściej były one wykonane z drewna. Obecnie w większości olejarni stosuje się nowoczesne prasy śrubowe. W tradycyjnym olejarstwie najczęściej stosowanymi roślinami do wyrobu oleju były: len, konopie, mak, rzepak, gorczyca, słonecznik, dynia oleista, lnianka. Tłoczono też olej z orzechów buka, pestek derenia świdwy, orzechów laskowych.
Oto kilka olejarskich ciekawostek:
- Słowo „Olej” pochodzi od łacińskiego słowa „Oleum”
- Stara nazwa oleju to „masło” (używana do dzisiaj np. w języku rosyjskim czy bułgarskim)
- Tłoczenie nazywano kiedyś biciem oleju
- Według Słownika Języka Polskiego słowa „Oleyarz” „Oleator” i „Oleynik” oznaczają producenta oleju zaś „Oleyownik” to handlarz olejem
- Jedna z roślin oleistych – Lnianka, w nomenklaturze ludowej była nazywana Lnem Matki Bożej
- Znaczenie oleju dla ludności robotniczej w Polsce XIX w. ilustruje piosenka:
„Cóż górnikowi trzeba, gdy do kopalni idzie.
Oleju, wódki i chleba – to zapomni o bidzie”
- Powiedzenie „Mieć olej w głowie” oznacza osobę mądrą i myślącą rozsądnie. Ta ludowa mądrość wyraża wpływ pożywienia (konkretnie oleju) na pracę mózgu.