Olej lniany – jak stosować, spożywać i przechowywać?
Olej lniany tłoczony na zimno to jeden z najbardziej wartościowych produktów jakie dała nam natura. Jest on używany od bardzo dawna i jest jednym z najbardziej znanych olejów tłoczonych na zimno. Pomimo tego ciągle jest wiele niejasności jak stosować olej lniany, w jakiej formie go spożywać oraz jak przechowywać.
Jak spożywać olej lniany?
Zasadniczo olej lniany zimnotłoczony można spożywać na dwa sposoby, pamiętając, że w każdym przypadku można go spożywać tylko na zimno.
-
Samodzielnie, pijąc go bezpośrednio łyżką jeden lub dwa razy dziennie.
Taki sposób jest stosowany przez wielu ludzi, którzy chcą systematycznie spożywać olej i zaczynają dzień od łyżki oleju lnianego. Wiele starszych osób pije w ten sposób regularnie olej lniany co sprzyja utrzymaniu ich zdrowia, lepszej odporności i usprawnia pracę jelit. Ten zwyczaj przechodzi z pokolenia na pokolenie i coraz częściej się zdarza, że młodzi ludzie też wprowadzają zwyczaj codziennego picia oleju lnianego. Warto wprowadzić tej nawyk już od wczesnego dzieciństwa.
-
Jako dodatek do różnych potraw.
Taki sposób spożycia oleju lnianego jest preferowany przez osoby, które nie lubią smaku czystego oleju lnianego oraz przez tych, którzy do spraw kulinarnych podchodzą w sposób twórczy. Taki sposób spożycia zimnotłoczonego oleju lnianego jest też korzystny z uwagi na fakt, że olej lniany spożyty razem z warzywami lub owocami pomaga wchłonąć się witaminom w nich zawartym.
Jest wiele sposobów wykorzystania oleju lnianego w kuchni. Podajemy kilka propozycji ale polecamy też własną inwencję i szukanie innych nietuzinkowych pomysłów.
Oto jak można wykorzystać olej lniany w kuchni:
Na śniadanie
-
Sok wyciśnięty ze świeżych owoców lub warzyw z dodatkiem łyżeczki oleju lnianego
-
Sałatka ze świeżych lub kiszonych warzyw polana świeżym olejem lnianym
-
Pasta Budwigowa z twarogiem, jogurtem i olejem lnianym
Na obiad
-
Śledzie polane olejem lnianym podane z ziemniakami
-
Surówka z kapusty kiszonej wymieszana z chlustem oleju lnianego
-
Smoothie owocowe z porcją oleju lnianego
Na kolację
-
Pasta twarogowa z dodatkiem szczypiorku lub cebuli i oleju lnianego
-
Śledziki marynowane zalane olejem lnianym
-
Hummus z cieciorki z olejem
Brakuje Ci pomysłów na wykorzystanie oleju lnianego w kuchni – sprawdź nasze przepisy.
Jak stosować olej lniany?
Olej lniany może mieć różne zastosowania ale jeśli chcemy go spożywać to najważniejsze jest aby go stosować na zimno. Nie wolno na nim smażyć ani nawet podsmażać i dodawać do gorących potraw.
Można go też stosować do tzw. ssania oleju. Jest to kuracja służąca do oczyszczania zatok, gardła i przegród nosowych z bakterii, wirusów, grzybów i innych pasożytów. Aby przeprowadzić ssanie oleju należy użyć 1-2 łyżki oleju lnianego, najlepiej ekologicznego. Olej należy umieścić w ustach i ssać go przez zęby (przecedzać) przez ok 10-15 min, z tym że nie można go połykać. Olej, który na koniec ssania staje się białym płynem trzeba wypluć do zlewu lub sedesu a usta wypłukać wodą. Regularne ssanie oleju oczyszcza zatoki i jamę ustną, eliminuje krwawienie dziąseł oraz wybiela zęby.
Olej lniany świetnie też nadaje się do celów kosmetycznych.Kobiety lubią go stosować do demakijażu lub jako naturalny kosmetyk do poprawiania stanu skóry.
Jak przechowywać olej lniany?
Sposób przechowywania oleju lnianego jest bardzo istotny dla zachowania pełni jego właściwości. Olej lniany ma naturę niestabilną i jeśli będziemy go przechowywać w temperaturze pokojowej i jeszcze dodatkowo wystawimy na działanie światła to bardzo szybko spowodujemy jego zepsucie. Tak przechowywany olej będzie zarówno niesmaczny jak i niezdrowy.
Tłoczony na zimno olej lniany należy przechowywać w szklanej ciemnej, oryginalnej butelce i zadbać aby był szczelnie zamknięty. Należy go trzymać zawsze w lodówce w temperaturze 4-10 °C. Jeśli wyjmujemy go do użycia w kuchni to postarajmy się aby wrócił do lodówki po 20-30 minutach. W lodówce trzeba go przechowywać cały czas od momentu zakupu a nie tylko po otwarciu. Warto też zwrócić uwagę jak jest przechowywany w miejscu w którym go kupujemy – tam też musi stać w lodówce. Olej lniany zimnotłoczony ma krótki termin przydatności - 3 miesiące i należy go spożyć w czasie do 4 tygodni po otwarciu.
Najlepszy olej lniany to taki który jest świeżo wytłoczony i który trafia do klienta jak najszybciej po wytłoczeniu czyli w ciągu 1-4 dni. Dlatego warto kupować go bezpośrednio z tłoczni i to z takiej która tłoczy na bieżąco. Nie warto kupować go „na zapas” bo olej przeterminowany nie nadaje się do spożycia. Jeśli jednak mamy w domu olej lniany, który jest starszy niż 3 miesiące to nie wyrzucajmy go. Możemy go nadal używać kosmetycznie.
Świeży, ekologiczny olej lniany możesz kupić w naszym sklepie.