NOWOŚĆ - Oliwa z oliwek Extra Virgin Premium

Ciekawostki i porady na temat olejów tłoczonych na zimno

Ciekawostki olejowe
26.08.2020

Który olej tłoczony na zimno jest najlepszy jako kosmetyk?

Zdecydowanie polecam olej z wiesiołka tłoczony w naszej małej olejarni Oleoteka. Jest bogaty w witaminę E, cynk i selen. Nasiona i olej z wiesiołka bardzo często są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do kremów czy balsamów (stanowią kilka procent składu). Olej z wiesiołka tłoczony na zimno mocno nawilża, ujędrnia, odżywia i wygładza naszą skórę. Dlatego polecam czysty olej z wiesiołka tłoczny na zmno z Oleoteki jako najlepszy sposób na nawilżenie i balsam dla naszej cery. Jeżeli nie chcecie stosować oleju bezpośrednio na skórę można go dodać do każdego ulubionego kremu czy balsamu nawilżającego.

Olejowanie włosów – który olej wybrać? Jak olejować włosy?

Do olejowania włosów można użyć praktycznie każdego oleju (ja unikam rydzowego, rzepakowego i dyniowego ponieważ pachną zbyt kulinarnie). Olej lniany, olej z wiesiołka, olej konopny i olej z czarnuszki – wszystkie tłoczone na zimno - nadają się rewelacyjnie do olejowania włosów. Ważne, aby dopasować je do rodzaju włosa i stopnia zniszczenia. Można zmieszać wszystkie oleje ze sobą. Najlepiej nałożyć wybrany olej na włosy, delikatnie wmasować w skórę głowy i zostawić na kilkanaście minut. Umyć szamponem naturalnym.

Który olej dla starszej osoby?

Najbardziej uniwersalny olej to olej lniany ekologiczny zwany olejem budwigowym. Osoby starsze mają do niego zaufanie, ponieważ doskonale go znają i wiedzą, że ma niesamowite właściwości zdrowotne. Olej lniany tłoczony na zimno w swoim składzie ma wszystko to, co potrzeba starszym osobom – NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz witaminę E. Dwie łyżki oleju lnianego spożywane rano lub w ciągu dnia pozwolą na utrzymanie dobrej kondycji, zdrowia i witalności.

Pasożyty u dzieci – który olej stosować?

Na pasożyty najlepiej nadaje się olej dyniowy czyli popularny olej z pestek dyni tłoczony na zimno. Ma rewelacyjny smak, który zaakceptują dzieci, a w swoim składzie alkaloidy, które przepędzą pasożyty. Najlepiej pić łyżkę oleju na czczo i łyżkę przed kolacją przez okres co najmniej 2 tygodni.

Jak zachęcić dzieci do picia oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno ma bardzo intensywny, ostry smak, który często zniechęca dzieci do jego picia. Aby dziecko polubiło olej z czarnuszki polecamy zrobić mieszankę oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno z miodem lub domowym syropem malinowym. We wszystkich znanych nam przypadkach ten sposób okazał się skuteczny.

Jaką pojemność butelki z olejem najlepiej wybrać?

Najlepszy i najbardziej wartościowy olej to olej świeży spożywany w krótkim czasie po wytłoczeniu. Dlatego akurat tego rodzaju produktów nie kupujmy na zapas. Najlepiej jest zamówić olej w ilościach, które zużyjemy w miarę szybko. Aby łatwej można było zaplanować zakupy podajemy ile łyżek mieści się w butelkach różnych pojemności:

Butelka 100 ml to około 11 łyżek stołowych, butelka 250ml to około 25 łyżek stołowych, butelka 500ml to około 50 łyżek stołowych.

Dlaczego należy polewać olejami tłoczonymi na zimno warzywa?

Warzywa to niezwykłe bogactwo składników mineralnych i witamin. Jednak wiele z nich takich jak witaminy A, E, D i K są rozpuszczalne i przyswajane przez nasz organizm tylko w połączeniu z tłuszczem. Dlatego warto polewać każde warzywo odrobiną dobrego i sprawdzonego oleju tłoczonego na zimno, aby dostarczyć przy każdym posiłku odpowiednią porcję witamin. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy jakość naszej żywności pozostawia wiele do życzenia. Unikajmy olejów rafinowanych!

Jaki jest termin przydatności dla oleju lnianego tłoczonego na zimno?

Okres przydatności oleju lnianego tłoczonego na zimno wynosi maksymalnie 3 miesiące. Olej lniany tłoczony na zimno ( olej budwigowy) to olej, który pod wpływem temperatury i powietrza utlenia się w dość krótkim czasie. Dlatego po otwarciu butelki musimy spożyć go w ciągu 4 tygodni. Najlepiej jest kupować olej lniany to olej wytłoczony na świeżo, który ma 2-3 dni. Pijąc taki świeży olej wykorzystamy najlepiej jego cudowne właściwości. Taki właśnie jest olej lniany ekologiczny tłoczony na zimno z Oleoteki.

Opinie