Ile warte jest „złoto faraonów” czyli o właściwościach oleju z czarnuszki
Nie jest tajemnicą, że oleje tłoczone na zimno mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych oraz innych związków chemiczne sprawia, że ich stosowanie ma wiele zalet. Wśród wszystkich roślin oleistych, na uwagę na pewno zasługuje czarnuszka, która posiada szereg drogocennych składników. Czy tak zachwalany produkt, jakim jest olej z czarnuszki zimnotłoczony, faktycznie ma dobre właściwości?
Produkt znany od tysiącleci
Właściwości czarnuszki oraz pozyskiwanego z niej oleju doceniali już starożytni Egipcjanie. Różne źródła informują, że z mocy tej cudownej rośliny korzystała Kleopatra w celach upiększających oraz stacjonujący w pobliżu Nilu lekarze. Wykorzystywano ją jako lekarstwo na przeziębienie, bóle głowy, stany zapalne, alergie oraz wiele innych dolegliwości. Na początku naszej ery historyk i pisarz Pliniusz Starszy opisał właściwości niewielkich ziarenek w swoim dziele „Historia Naturalna”, polecając ją jako środek na ukąszenia węży, ukłucia skorpionów oraz wysypki skórne.
Olej z czarnuszki dzisiaj
Określając właściwości, jakie posiada olej z czarnuszki, nie bazujemy dzisiaj już tylko na opiniach i doświadczeniach starożytnych. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają skład oraz właściwości tej rośliny. Drobne, ciemne ziarenka są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Dodatkowo są skarbnicą witamin z grupy A, E oraz B. Według badań, w ich składzie jest także bardzo dużo cennych dla organizmu człowieka minerałów, między innymi: cynk, selen, wapń, magnez, sód, potas oraz żelazo. W oleju z czarnuszki wykryto także tymochinon – związek chemiczny wykazujący właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
Jak powinien być tłoczony olej z czarnuszki?
Warto nadmienić, że tłoczenie z nasion czarnuszki rządzi się swoimi prawami i musi odbywać się w odpowiednich warunkach. W tym przypadku zalecane jest korzystanie z metody tłoczenia na zimno, aby w pełni zachować właściwości bioaktywne nasion, które nadają olejowi z czarnuszki jego moc i działanie. Najważniejsze, aby nie przegrzać ziarna i tłoczyć w temperaturze około 40°C, ponieważ w tych warunkach nie giną żadne cenne składniki odżywcze. Dodatkowo sedymentacja (naturalne klarowanie oleju), a nie filtracja oleju z czarnuszki na pewno podniesie jego wartość. Dzięki przestrzeganiu tych zasad olej z czarnuszki zimnotłoczony jest tak zdrowy.
Kiedy i jak stosować olej z czarnuszki?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób olej z czarnuszki ma wpływ na nasz organizm i zdrowie. Wiele osób zastanawia się również jak stosować olej z czarnuszki? Olej z czarnuszki zimnotłoczony możemy pić bezpośrednio z łyżeczki lub dodawać do sałatek, czy zimnych potraw. Pamiętajmy jednak, że olej z czarnuszki zimnotłoczony ma mocno korzenny i gorzkawy smak więc nie możemy przedawkować naszego drogocennego specyfiku - może zmienić nieodwracalnie walory potrawy. Zdecydowana większość smakoszy oleju z czarnuszki wypija jedną lub dwie łyżeczki oleju z czarnuszki zimnotłoczonej na dobę, traktując go jako suplement diety i antidotum na niektóre choroby.
Olej z czarnuszki zimnotłoczony to niezastąpiona broń w walce z łupieżem, AZS czy innymi zmianami skórnymi. Należy wówczas olej z czarnuszki zastosować bezpośrednio na zmienione miejsca lub wcierać olej w skórę głowy. Olej z czarnuszki na alergię polecany jest i tym małym i dorosłym. Wiele mam zauważyło ogromne zmiany od momentu włączenia oleju z czarnuszki do diety swoich małych alergików. Olej nie tylko złagodził negatywne objawy uczulenia, ale dodatkowo olej z czarnuszki zimnotłoczony wzmocnił odporność u dzieci. Olej z czarnuszki na alergię może być stosowany bezpośrednio na łyżeczkę z dodatkiem np miodu, co przekona małych użytkowników do jego stosowania.